Odmietnuť všetko môžete tu.

 

 

 


16. 11. 2018 | BLOG

Servítková metóda

Jednou z najobľúbenejších handmade techník je zdobenie produktov servítkovou metódou. Táto metóda si napriek svojej jednoduchosti vyžaduje opatrnosť, jemnosť a trpezlivosť.

Je vhodná aj pre začiatočníkov v „svete handmade“. Je vhodným spôsobom pri zdobení akéhokoľvek povrchu, napríklad tvrdého papiera, dreva, skla, textilu ci dokonca kovu.

Postup pri tvorení je individuálny v závislosti od povrchu, na ktorý servítku nanášame. Prvý krok je však najdôležitejší a spoločný a to je to, že používame len vrchnú ozdobnú vrstvu servítky.  

Pred nanesením servítky je podmienkou hladký a čistý povrch.

Ďalším krokom je vystrihnutie daného tvaru zo servítky, pri komplikovanejších tvaroch je potrebná opatrnosť, rýchlou a nepozornou manipuláciou môžeme dosiahnuť to, že sa nám servítka ľahko roztrhne.

Pri vyrábaní výrobkov touto metódou s dreveným povrchom je potrebné použiť lepidlo a to na podklad ale aj na zafixovanie servítky. Drevený výrobok je možné dozdobiť patinou a to najmä na okrajoch dreveného výrobku.

Pri zdobení sviečky servítkovou metódou je potrebné servítku zafixovať roztopením vosku, ktorý vsiakne do servítky. To dosiahneme zohriatím vosku fénom alebo žehličkou.

Pri kove alebo pri skle postupujeme rovnako ako pri drevenom povrchu, ktorý natrieme tekutým lepidlom a následne priložíme servítku. Vyhladíme ju, aby sme predišli malým bublinkách a po uschnutí lepidla pretrieme výrobok znovu lepidlom.

Servítkovou metódou môžeme ozdobiť aj tvrdý papier, napríklad pri výrobe svadobných pozvánok. Postup je úplne jednoduchý. Na tvrdý fotopapier dáme len dve vrstvy, a to potravinovú fóliu a ozdobnú vrstvu servítky. Pred prežehlením použijeme ako prikryjeme výrobok papierom na pečenie, aby sme predišli spáleniu servítky.

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV