Odmietnuť všetko môžete tu.

 

 

 


Blog » BLOG » Mandala

10. 03. 2019 | BLOG

Mandala

Tento výraz ste už určite počuli. Mandala je posledné mesiace dosť populárna. Ľudia si mandalu obľúbili v rôznych podobách ako maľovaný obraz, mandala maľovaná na textil, keramiku, kamene, či dokonca ako tetovanie.

 

Hístória a význam

Význam slova mandala je kruh, oblúk a jej dejiny siahajú až do paleolitu, teda staršej kamennej doby. Zdroj uvádza, že tento zaujímavý obrazec pochádza z Tibetu, kde ho využívali mnísi v budhistických chrámoch ako meditačný prostriedok. 
V minulosti sa mandaly vytvárali zafarbeným pieskom a to vždy pri určitej slávnosti alebo pri obrade. Autor tak vyjadroval svoje videnie sveta, kolobeh života, či náboženské vyznanie. Pri ukončení obradu alebo slávnosti bol tento obrazec (mandala) vrhnutý do rieky alebo rozprášený do vetra.

Mandala je teda nejakým diagramom vytvoreným z kružníc znázorňujúcim určité vlastnosti alebo oblasti ľudského života. Jej význam je ten, že v každom kruhu, tak ako v duši človeka, je stred. Preto sa často uprostred mandaly  nachádza nejaký dôležitý bod – obrázok. Mandaly majú dokázateľný vplyv na psychiku človeka i životné prostredie.


Všeobecný význam farieb

Biela mandala je symbolom nevinnosti, čistoty a vznešenosti. Očisťuje celú energetickú sústavu.

Žltá mandala je veselá, živá, prenikavá a dáva chuť do života, povzbudzuje optimizmus a sebavedomie.

Oranžová mandala symbolizuje múdrosť a radosť, je povzbudivá, posiluje telo, pomáha prekonať depresiu.

Červená mandala je povzbudzujúca, je symbolom ohňa, lásky a radosti zo života.

Ružová mandala prebúdza súcit a lásku, ukľudňuje emócie a podporuje vnútornú čistotu.

Fialová mandala pomáha harmonizovať fyzické aj duchovné energie. Vyzdvihuje ducha a ukazuje na pominuteľnosť všetkého hmotného.

Modrá mandala uvoľňuje a ukľudňuje myseľ. Pomáha proti pocitom samoty a je zviazaná s náboženskými pocitmi.

Tyrkysová mandala posiluje a čistí, ukľudňuje telo i dušu, harmonizuje.

Zelená mandala podporuje rozvoj a rast, povzbudzuje priateľstvo a mier. Má utišujúce účinky a ukľudňuje nervovú sústavu.

Hnedá mandala je kľudná, teplá, pomáha povzbudiť zdravý rozum, získať istotu a oporu.

Čierna mandala
je symbolo smútku, tmy a nevedomia, avšak s kombinácii s inými farbami takto pôsobiť nemusí. V kombinácii s bielou farbou  vyrovnáva polaritu ľuďom, ktorí na d sebou strácajú kontrolu.